AÇIK HAVA MÜZESİ; “NİKSAR”

Aralık 25, 2018
AÇIK HAVA MÜZESİ; “NİKSAR”

Niksar Belediyesince Danişmendliler Başkenti Niksar’da yapılan giriş kapısı hakkında Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan açıklamalarda bulundu. Başkan Özcan yaptığı açıklamada, Niksar’ın adeta bir açık hava müzesi olduğunu belirterek, Ordu yolunu kullanan vatandaşların bu kapı sayesinde ilçe merkezinden geçmeleri için projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan yaptığı açıklamada; “Medeniyetler beşiği olan ve Danişmendli Devletine başkentlik yapmış Niksar’ımıza yakışır bir kapı inşa ederek, tarihimizi ilçemizin girişine nakşettik. İlçemiz adeta bir açık hava müzesidir. Bu müzeyi tanıtmak, Ordu yolunun geçtiği güzergâhı kullanan vatandaşlarımızı bu müzeyle tanıştırmak ve bu vatandaşlarımızı ilçemiz içerisinden geçmesini sağlamak adına Şehir Kapısı Projemizi gerçekleştirdik.

PEKİ KAPIMIZDA NELER ANLATILIYOR?

Kapımızın Niksar’a giriş bölümünde Kelime-i Tevhit ile Fetih Sûresinin ilk üç ayeti bulunmaktadır. Ecdadımız tarafından fetih edilen bu topraklara ayak basan hemşehrilerimizin böylesine kutsal bir şehre girdiklerini hissetmelerini istedik.

Kapımızın diğer bölümünde ise Besmele-i Şerif ile her sabah evimizden çıkardan okuduğumuz ve şifa, korumaya vesile kılınan Ayet-el Kürsi bulunmaktadır. Ayrıca kapımızın iki bölümünde “Allah” ve “Muhammed” lafızları Kûfi Hat Sanatı ile uygulanırken, üst bölgede de ise Danişmendli Devleti paralarında yer alan “Aslan Üstündeki Türk Süvari” bulunmaktadır.

Kapımızın üst kısmında çalışmalarımız devam etmekte olup ilerleyen günlerde yapılacak çalışmalar ile kapımızın son hali fotoğraflarda görüldüğü gibidir.

Tüm halkımıza saygı ve selamlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP