TARİHİ İPEK YOLU YENİDEN CANLANACAK

Eylül 20, 2019
TARİHİ İPEK YOLU YENİDEN CANLANACAK

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, geçtiğimiz yıl Niksar’da düzenlenen Ceviz Çalıştayı’nın ikinci ayağı olan ve İran’nın Hamedan Eyaletine bağlı Tuyserkan şehrinde gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Başkan Özcan temaslarının adından yaptığı açıklamada, iki şehir arasında güçlü bir kardeşlik kurulacağını söyledi.

Ceviz kenti Niksar ile bir diğer ceviz şehri Tuyserkan’ın ortak değerlerini geliştirmek, yeni bir ticari ipek yolu kurmak için İran’nın Hamedan Eyaletine bağlı Tuyserkan şehrine giden Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, şehirde düzenlenen ceviz çalıştayı programına katıldı. Başkan Özcan’a ziyaretlerinde Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Aybak, Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sebahattin Yılmaz ve Niksar’dan bir heyet eşlik etti.

Gerçekleşen ziyaretler ve temasların ardından açıklamalarda bulunan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Tuyserkan şehri ile kardeş şehir olma yolunda çalışmaları başlattıklarını belirtti. Başkan Özcan açıklamasının devamında; “İlçemizin iki değerinden biri olan ceviz konusunda İran’nın Hamedan Eyaletine bağlı Tuyserkan şehrimiz ile birlikte hareket ediyoruz. Geçtiğimiz yıl belediyemiz olarak düzenlediğimiz Ceviz Çalıştayımıza Tuyserkan’dan bir heyet katılmıştı. Bu yıl ise kendileri bir çalıştay düzenleyerek bizleri davet ettiler. Üç gün süren programlarda çok sayıda temasımız oldu.

TUYSERKAN VE NİKSAR ARASINDA TİCARİ BİR AKS KURULUYOR

İlk olarak Tuyserkan Belediye Başkanı Ehsan Piri ile buluşarak, birçok konu üzerinde istişarelerde bulunduk. Bu belediyemiz ile kardeş şehir olma konusunda çalışmaları başlattık. Ayrıca Tuyserkan Valiliği, Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz toplantı neticesinde, Tuyserkan ve Niksar arasında ticari bir aks kurma kararı aldık. Geçmişte bölgemizden geçen ipek yolunu yeniden canlandırmanın peşindeyiz. İnşallah bu iki şehrin kardeşliği ticaret ile daha da büyüyecek” dedi.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP