BAŞKAN ÖZCAN; “AYVAZ İŞLETMESİ’NİN MARKA DEĞERİNİ ÖZEL BİR ELLE YÜKSELTMEYİ PLANLIYORUZ”

Kasım 08, 2019
BAŞKAN ÖZCAN; “AYVAZ İŞLETMESİ’NİN MARKA DEĞERİNİ ÖZEL BİR ELLE YÜKSELTMEYİ PLANLIYORUZ”

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar Ayvaz İşletmesi hakkında basın açıklamasında bulundu.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Kasım ayı meclis toplantısında Ayvaz İşletmesi’nin ihaleye çıkartılarak, 25 yıllığına kiralanması konusunda oy çokluğuyla karar aldıklarını söyledi. Konuyla alakalı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Özcan, Ayvaz İşletmesine yeni dönemde diğer su markalarıyla daha iyi bir şekilde rekabet edebilmesi için 25 Milyon TL’lik yatırım yapılması gerektiğini belirterek, bu yatırımın kiralama yöntemi ile özel bir firmanın yapabileceğini söyledi.

Yaklaşık üç aydır kiralama yöntemi hakkında sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı düzenlediklerini belirten Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan genel kanaatin bu yönde olduğunu söyledi. Başkan Özcan açıklamasında şunlara yer verdi; “İki buçuk aydır, Ticaret ve Sanayi Odamız, Esnaf ve Sanatkarlar Odamız, Niksar Kent Konseyimiz ve sivil toplum örgütlerimizle Ayvaz Su İşletmemizin kiralanması konusunda toplantılar düzenledik. Bu süreçte değişik platformlarda tartışma ve fikir alışverişi yapma fırsatı bulduk. Biz bu toplantıları 2014 yılında ilk göreve geldiğimizde de gerçekleştirmiştik. O dönemde de sivil toplum örgütlerimizden Ayvaz İşletmesinin özel bir elden işletilmesi hususunda görüş belirtmişlerdi. Ama o gün işletme zarar eden bir durumda idi ve yatırıma ihtiyacı vardı. O haliyle özel bir yatırımcının gelmesi mümkün değildi. Bugün ise düzenlediğimiz yaklaşık üç aydır ki toplantıda Ticaret ve Sanayi Odamız, Esnaf ve Sanatkarlar Odamız, Niksar Kent Konseyimiz ve sivil toplum örgütlerimizin genel eğilimleri kiralanması yönünde oldu. Yaşanan bu sürecin ardından bizler hazırladığımız sözleşmeyi tüm sivil toplum örgütleri başkanları ile tüm siyasi partilere ait olan meclis üyelerimize dağıtımı yaptık. Çünkü konu tüm Niksar’ı ilgilendiren bir konudur. Gayet şeffaf bir süreç yaşadık. Bu süreçlerin ardından konuyu Kasım ayı meclisimize sunduk. Meclisimiz bu konuyu Plan Bütçe Komisyonuna sevk etti. Burada incelenen sözleşme kabul edilerek, meclisimizin ikinci oturumunda tekrardan gündeme geldi. Meclisimiz bu kararı oy çokluğuyla kabul etti. Şartnamemizi hazırlarken ticaret kanunu alanında uzman bir ekiple çalışma yaptık. Böyle bir kiralama da suyumuzun tüm haklarını korumak adına güzel bir sözleşme hazırladık.” 

“MARKA DEĞERİMİZİ YÜKSELTMEK İÇİN ÖZEL BİR ELLE İŞLETİLMESİ ELZEMDİR”

Açıklamasının devamında Ayvaz İşletmesinin zarar eden bir işletmeden, kar eden bir işletmeye çevirdiklerini belirten Başkan Özcan, yeni dönemde işletmenin yaklaşık 25 Milyon TL daha yatırım gerektirdiğini söyleyerek; “Bizler göreve geldiğimizde zarar eden bir işletme vardı. Bizler yaptığımız yatırımlarla zarar eden bir işletmeden, kar eden bir işletmeye çevirdik. Yaklaşık 13 Milyon TL’ye yakın yatırım yaptık. Lakin su sektörü sürekli yatırım bekleyen bir sektördür. Diğer su firmalarıyla yarışabilmek için işletmeye yaklaşık 25 Milyon TL daha yatırım yapılması gerekmektedir. Bizlerin kısa vadede böyle bir yatırım yapma şansımız bulunmamaktadır. Çünkü belediyelerin görevi ilçesinin yolu, suyu, kanalizasyonu ve belediyecilik temel hizmetlerini yerine getirmektir. Bizler işletmemizin marka değerinin daha da büyümesi ve ilçemize en iyi hizmeti vermek için çaba sarfediyoruz. Bunun içinde Ayvaz Suyumuzun kira yöntemiyle özel bir elle işletilmesi elzemdir” dedi.

“AYVAZ SUYU’NU SATMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Kamuoyunda Ayvaz Suyunun satıldığı ile alakalı sözlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Özcan; “Bu süreci başlattığımızda kamuoyunda şöyle bir algı oluştu. Yok Ayvaz Su İşletmesi yabancılara satılmış, yok Belediye Başkanı suyu araplara satıyormuş diye. Böyle bir şeyin olması söz konusu değildir. Fabrikanın satılması ile alakalı bir gündemimiz olmadı, bu satış mümkün değildir. Çünkü bu ilçemizin maddi ve manevi bir değeridir. Ayrıca Belediye Başkanı suyun satılmasında veya kiralanmasında karar veremez. Bu konuda ki tek yetki Niksar Belediye Meclisine aittir” dedi.

“YAP, İŞLET, DEVRET İLE DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Sözleşmenin detaylarını anlatan Belediye Başkanı Özdilek Özcan; “Ayvaz Su İşletmemiz Asil Nadir döneminde yap, işlet, devret modeliyle yapılmış bir işletmedir. Halkımızda bazı soru işaretleri oluyor. Tekrardan geçmişteki dönem gibi sıkıntılar yeniden yaşanır mı diye. Böyle bir şey mümkün değildir. Suyumuza halkımız önem veriyor, bunu manevi değeri olarak görüyor. Bu durumda bizleri sevindiriyor. İnce eleyip, sık dokuyarak bir sözleşme hazırladık. Sözleşme gereği ihaleyi alan kişiden 10 Milyon TL peşinat talep etmekteyiz. Ayrıca kira konusunda muhammen bedeli ise 50 bin TL olarak belirledik. İhaleyi kazanarak, İşletmeye geçen kişiden süresiz teminat mektubu talep ediyoruz. Bu sayede üç ay kira bedelini ödemediği vakit sözleşmeyi fesih edip, bankadan kiramızı alacağız. Sözleşmemizde ayrıca işletmede çalışan personelimizi koruyoruz. Hiçbir çalışan kardeşimizin iş kaygısı olamayacak. İhaleyi alan kişi sözleşmede mevcut olan madde gereği yaptığı yatırımın ardından personelin ilk yıl %25’ini belediyeye iade edebilecek. Bizlerde o personelimizi belediyemizde istihdam edeceğiz. Çünkü burada bulunan her personel belediyemizin personelidir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP