İLK MEŞALE 100 YIL ÖNCE NİKSAR’DA YAKILDI

Haziran 20, 2019
İLK MEŞALE 100 YIL ÖNCE NİKSAR’DA YAKILDI

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 100 yıl önce Niksar'da düzenlenen "Telin Mitingi"nin yıl dönümünde yazılı bir mesaj yayımladı.

Ülkemizde düzenlenen ilk Telin Mitingi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özcan; “Ülkemizin düşman işgaline karşı en büyük ve Anadolu’daki ilk mitinglerden birisi olan ve bundan tam 100 yıl önce Niksar’da düzenlendi. Telin Mitingi ile Niksarlılar vatan ve milletlerine bağlı olduklarını Ülkede alınan protesto mitingleri yapma kararı alınmasından kısa sürede planlayarak eyleme dökmüşler ve Amerika Başkanı Wilson’a iletilmek üzere bir telgraf göndermişlerdir. Yazılan telgrafta; 'Niksarlılar hukukun hamisi olduğunu iddia eden VVilson'a ve diğer devletlere müracaat ediyoruz. Artık bizim feryadımıza kulak tıkamayınız, bizim tamamiyeti mülkiyemize, mevcudiyeti milliyemize tecavüze devamı kastediyorsanız en kısa yol bizi öldür­mektir. Geliniz, öldürünüz. Biz Türk olarak en küçük vatan parçasının Türk kalmasını istiyoruz, siz de buna söz vermiştiniz. Şimdi ise sözünüzde durmadığınızı görüyoruz. Anadolu'ya uzatılacak bir tecavüz bizi öldürmek için uzatılan bir adımdır.' 20 Haziran 1919

Bu duygu ve düşüncelerle vatan ve milletinin bağımsızlığı için gözünü kırpmadan ölümüne savaşarak şehit düşen Mehmetçiklerimiz olmak üzere bu güzel ülkeyi düşman işgalinden kurtaran Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve o dönemde mücadele eden halkımızı rahmet ve minnet ile anıyorum” dedi.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP